Flakerlar

PAYET MAKİNASI

FLAKER

Flaker, diğer adıyla Payet Makinası, eritilmiş bir ürünü katı hale çevirmeye yarayan bir makinadır. Dönen tamburun içinden geçen su ile sıvı (eritilmiş ürün) soğuk tambura yapışarak katılaşmaya başlar. Bir tur sonrası, tamamlanmış olan katılaşmış yüzey tamburdan bir kazıyıcı bıçak yardımı ile sıyrılır. Ürünün formu, boyut ve ürünün niteliğine bağlı olduğu gibi bundan başka bir ölçüde işlem koşullarına bağlıdır. Flake yapmanın amacı erimiş haldeki ürünü katılaştırmak ve soğutmaktır. Ve böylece katılaştırılmış ürün ince Flake halini alır. Flaker sayesinde üretilen Flake’lerin Yüklenmesi, Boşaltılması, Emniyeti ve Sevkiyatı daha kolay hale gelmektedir.

Uygulama
Erimiş Ürün
Flake
YüklemeÜrünün Boru içinde donması muhtemeldir.Sıradan bir konveyör ile taşınması mümkündür.
BoşaltmaDolum makinalarının ısıya dayanımı olması gerekir.Ürünün katı ve flake oluşu doldurmayı kolaylaştırmaktadır.
EmniyetErimiş ürün çok kolay bir şekilde oksitlenir.Katı oluşundan dolayı, sıvıya nazaran bozulması zordur.
SevkiyatÜrün donacağından taşınması zordur. Tekrar ısıtılması gerekebilir.Esnek konteyner çuvallarına konulması mümkündür.

Tambur

Tambur içindeki özel bir donanımla soğuk suyun efektif bir şekilde sirküle olması için ilgili donanımlar eklenerek kaynatılır ve içerisinden şaft mili geçirilir. Tambur ceketlidir. Tambur özellikle maksimum form kararlığı için tasarlanmıştır. Normal bir çalışmada farklı sıcaklık eğiminden dolayı distorsiyon imkansızdır. Tambur tasarımı yekpare Flake için eşit ısı transferi sağlar ve tamamiyle paslanmaz çelikten imal edilmektedir, isteğe bağlı olarak Karbon Çeliğinden de yapılmaktadır.

Kazıyıcı Tertibatı

Kazıyıcı tertibatı dayanıklı bir tasarıma sahiptir ve tamburun bütün uzunluğu üzerinde yekpare basınç dağıtımı sağlayarak vibrasyonu da önler. Tambura paralel uzanan kazıyıcı bıçağı, keskin uçlarıyla gövdedeki katılaşan cismi mükemmel bir şekilde sıyırır.

Soğutma Sistemi

Tambur ve soğutma sirkülasyon sistemi arasında mekanik salmastra ile kesin sızdırmazlık sağlanmıştır. Yüzeylerde homojen ve efektif soğutma yapılmaktadır. Ürettiğimiz Flakerlar ceket tiplidir. Soğutma suyu ceket içinde dolaşır. Gecikme olmaksızın, ısınan su hemen Tambur’dan uzaklaşır.

Besleme Sistemi

Tambur altında bulunan alt hazneye erimiş ürünün dökülmesi standart bir yol olup işlem kontrolü üstten beslemeli sisteme göre daha kolaydır. Ayrıca alt hazeneye opsiyonel olarak yerleştirilecek sıvı seviye sensörü ile alt hazneye inecek erimiş ürün miktarı kontrol altına alınabilmektedir. Alttan beslemeli tip yüksek viskoziteli sıvılar için uygun değildir. Yüksek viskoziteli ürünler için üstten beslemeli tip daha uygundur.
Makinaya konulan seviye rulosu ile Flake’in kalınlığı kontrol edilebilmektedir. Flake kalınlığının kontrol edilmesi durumunda sertleşmesi kolaylaşmaktadır. Flake kalınlığı ürünün viskozitesi ile alakalıdır ve viskozitenin değişmesi durumunda flake kalınlığı da değişecektir. Flake’in kalınlığı seviye rulosu sayesinde yekpare olacaktır. Ve böylece farklı viskozitelerde aynı kalınlığı elde etmek mümkün olacaktır.

Parametreler

Aşağıda yer alan parametrelerin değişmesi durumunda, Flake’te birçok şeyin değişmesi muhtemeldir.
 • Tambur’un Dönüş Hızı
 • Soğutma Suyu Sıcaklığı
 • Seviye Rulosu ile Tambur Arasındaki Boşluk

Parametreler

Tambur'un Dönüş Hızı

Tambur dönüş hızı arttırıldığında, üretilecek olan ürün miktarında da artış söz konusudur. Tambur dönüş hızı ile soğutma zamanı arasında doğru yönlü bir ilişki vardır. Tambur dönüş hızı arttırıldığında, Flake’in sıcaklığıda artacaktır.

Parametreler

Soğutma Suyu Sıcaklığı

Soğutma suyu sıcaklığı düşürüldüğünde, üretilecek olan ürün miktarında da artış söz konusudur. Ayrıca Flake’nin sıcaklığıda düşük olacaktır. Fakat, yüksek viskoziteli sıvılar, bazı durumlarda çok soğuk tambura yapışmayabilir. Soğutma suyu ılıklaşmaya başladığı anda, Tambur’a yapışmasıda kolay olacaktır.

Parametreler

Seviye Rulosu İle Tambur Arasındaki Boşluk

Seviye Rulosu ile Tambur Arasındaki Boşluk genişletildiğinde, Flake kalınlaşmış olur. Kalın Flake’i kırmak zorlaşacağından ortaya az miktarda ince toz’da oluşacaktır. Seviye Rulosu ile Tambur arsındaki boşluk daraltıldığında, Flake inceleşir ve sıcaklığı da düşer. Flake’in ince olması durumunda Tambur’dan bıçak yardımıyla sıyrılması ve ambalajlanması daha kolay olacaktır.

Genel Bilgi ve Teknik Spesifikasyonlar

Flaker makinası eritilmiş maddeleri katılaştırarak onları flake’lere yada mikrokristallere dönüştürür. Çoğunlukla Gıda, Kimya ve İlaç endüstrisinde kullanılmaktadır.

Öne Çıkan Özellikler;

 • Standard Üretimimiz Olan Flaker’ların Tambur Ölçüleri Ø 700 X 1000 mm Olup Soğutma Yüzeyi Ortalama 2,2 m² ‘dir.
 • Kompakt Yapısı ile Az Yer Kaplar, Kolay Kullanımı ve Düşük Çalıştırma Maliyeti Vardır.
 • Sistem Verimli ve Yekpare Bir Soğutma Oluşturur ve Isınan Soğuk Su Şaft Mili Ucunda Bulunan Soğutma Sistemine Transfer Edilir.
 • İşlem Sırasında Buharlaşmadan Ötürü Yoğunlaşma Oluşmamaktadır.
 • Kapasite, Ürünün Cinsine ve Soğutma Suyu Sıcaklığına da Bağlı Olarak 150 kg/h – 600 kg/h Arasındadır.
 • AISI 304 L SS veya AISI 316 L SS Kalite Paslanmaz Çelikten İmal Edilmiş Polisajlı Tambur’a sahiptir.
 • AISI 304 L SS veya AISI 316 L SS Kalite Paslanmaz Çelikten İmal Edilmiş Sıcaklık Kontrollü Alt Hazneye Sahiptir.
 • Soğutma Suyu Giriş ve Çıkışlarında Sızdırmazlık Mekanik Salmastra ile Sağlanmaktadır.

Herhangi Bir Sorunuz mu Var?